اسم پارچه های سنتی

در بسیاری از کشورهای باستانی جهان لباس های سنتی زیبایی با پارچه های مخصوص به خود آن کشور دوخته می شود که جز نمادهای اصیل فرهنگی است و برای دوخت آناز پارچه های سنتی با نقش و نگارهای زیبا و پیچیده استفاده می شود. این لباس ها شامل کیمونوی ژاپنی، دامن اسکاتلندی یا پارچه های مخملی و نخی ایرانی است.

اصولاً اگر استعداد هنری دارید و به فرهنگ و هنر ایرانی نیز علاقه دارید،احتمالاً با هنر نساجی ایران آشنایی دارید. هنری که از سالهای قبل از اسلام در ایرانوجود داشته و هنوز هم پابرجاست. استفاده از پارچه های بومی ایرانی همچنان یکی ازمحبوب ترین گزینه های طراحان لباس برای به کارگیری در طرح های هنری خود است.برخی از این پارچه ها یا لباس های دوخته شده با استفاده از آن ها به قدری زیبا هستند که برای تزئین استفاده می شوند و ارزش بالایی دارند. در این مقاله به اسامی پارچه هایایرانی با طرح های بسیار جذاب و زیبا می پردازیم و علاوه بر بیان تاریخچه و داستان پیدایش آن ها،اطلاعاتی در مورد هنر بافندگی ارائه می دهیم. این پارچه ها می‌توانند سوغاتی های خوبی هم باشند.

پارچه سنتی ایرانی

تاریخ باستانی ایران پیشرفت باورنکردنی ایرانیان در زمینه نساجی را نشانداده است باستان شناسان بارها قطعات ظریف ابریشم یا کتان را در میان آثار تاریخی یافته اند که نشان از ظرافت لباس های افراد آن زمان است.

با توجه به تغییر نوع طرز زندگی، پوشش و فرهنگ مردم امروزه نقش پارچه ای سنتی کم رنگ تر شده است و مردم اکثرا بهدنبال خرید طرح های مدرن هستند. در این میان افرادی نیز هستند که همچنان طرفدارپارچه های قدیمی هستند و در فکر خرید آن هستند به طوری یکی از پر سرچ ترین سوالاتدر گوگل پارچه سنتی از کجا بخرم است.


همه این موارد باعث شده است که آنچه از منسوجات سنتی ایران باقی مانده،ماشین آلات زری و مخمل بافی است که در کارگاه های هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی در شهرهای:

 •  تهران
 • کاشان
 • اصفهان
 • یزد

​​موجود است. علاوه بر این در شهر های :

 • یزد
 • کاشان
 • کرمان
 • خوزستان
 • گیلان
 • مازندران
 • آذربایجان
 • کردستان
 • کرمانشاه

به صورت سنتی بافته می شود. و به دست خریداران میرسد. برخی از پارچه های معروف سنتی ایرانی را در ادامه معرفی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

پارچه ابریشم سنتی

ابریشم نوعی نخ طبیعی است که از غده های کرم ابریشم به دست می‌آید. بااستفاده از نخ به دست آمده از غده های کرم ابریشم، یکی از ظریف ترین و نرم ترین پارچه ها بافته می شود.

ظاهر ابریشم به این صورت است که اگر از زوایای مختلف به آن نگاه کنید،رنگ های متفاوتی به نظر می رسد و نکته جالبت این است که امروزه پارچه پلی استر بهعنوان نخ مصنوعی جای ابریشم خالص را گرفته است. در ادامه مدل ها و نوع های مختلف پارچه ابریشم را معرفی می کنیم.


ابریشم خام

ابریشمی که هنوز بر روی پیله است و از آن جدا نشده است ابریشم خام گفتهمی‌شود، محققان برای تهیه چنین محصولی پیله را فریز می‌کنند تا پروانه ابریشم راهنگام بیدار شدن پاره نکند و سپس اقدام به جدا کردن ابریشم از دور پیله می‌کنند.

ابریشم چینی

این پارچه ابریشمی ساده، شفاف و سبک است که بافت و تولید عمده آن در چینو ژاپن اتفاق می‌افتد و نخ‌های آن یکنواخت، ساده و فوق‌العاده نرم هستند. بعد ازتولید شدن آن یا رنگ‌آمیزی میشوند و یا طرح های مختلف بر روی آن ها چاپ می‌شود.

ابریشم وحشی

به نخی که از حشره غیر پرورش شده گرفته می‌شود ابریشم وحشی میگویند، این نوع از پارچه ها نسبت به مدل پرورشی کمی زبر تر است. همچنین قابل ذکر است که کشورچین یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان ابریشم وحشی در جهان است.

پارچه ترمه

ترمه یکی از گران ترین و مرغوب ترین پارچه هایی است که از الیاف بسیارظریف بافته شده است. ترمه از نقش های منحنی مانند گل رز و گل های شاه عباسی تشکیل شده است. برای تهیه پارچه ترمه از نخ ابریشم و نخ پشمی استفاده می شود. و همچنین روش رنگ کردن این پارچه به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام میشود.


تاریخچه پارچه های سنتی

طبق تحقیقاتی بر روی تاریخچه تولید پارچه های اصیل ایرانی مشخص شده استکه ایرانیان در عصر حجر به هنر پارچه بافی علاقه بسیاری داشته اند و به همین دلیلاین هنر زیبا به دستان مردم ایران رونق یافته است. ایرانیان از اولین افرادی بودهاند که هنر پارچه بافی را رونق بخشیده و رواج داده اند.

شروع صنعت پارچه بافی در ایران با استفاده از ساده ترین مواد که از پشم وموی گوسفندان بوده و به منظور استفاده های مختلف، انواع پارچه ها را می بافند.شکوه و عظمت تاریخ پارچه های اصیل و سنتی ایران در زمان ساسانیان شکوفا شد به گونه ای که نیمی از جلال و شکوه زمان ساسانیان را به دلیل هنر زیبای پارچه بافی میدانند.


اسم انواع پارچه سنتی

اگر شما هم از آن دسته از افراد می باشید که علاقه بسیاری به خرید پارچه داریدو می خواهید برای آماده سازی لباس های زیبا از پارچه های سنتی استفاده کنید، اماشناختی بر اسم پارچه های سنتی ندارید، برای شناخت شما از نوع نخ بکار رفته وکاربرد هر کدام از پارچه ها توضیحات بیشتری خواهیم داد. پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما باشید.

انواع پارچه های اصیل و سنتی ایرانی عبارتند از:

 • پارچه ابریشمی
 • پارچه ترمه
 • پارچه مخمل
 • پارچه زربفت یا زری بافت
 • پارچه کرباس
 • پارچه شعربافی
 • پارچه جاجیم و پارچه های پشمی و کلفت

شناخت بر روی پارچه ابریشمی، ترمه و مخمل

شما در حین خرید پارچه از فروشگاه پارچه، چشمتان انواع پارچه را می گیردکه به جرات می توان گفت زیباترین پارچه ها مختص به پارچه های اصیل و سنتی ایران می باشد. یکی از زیباترین پارچه های اصیل و سنتی ایران پارچه‌های ابریشمی می باشند که در تولید این نوع پارچه ها از پیله کرم ابریشم استفاده می کنند. پارچه هایابریشمی بسیار زیبا و لطیف می باشند به گونه ای که در زاویه های مختلف شاهد رنگ های متفاوتی از آن خواهید بود.

پارچه ترمه به دلیل طرح و نقش های بسیار زیبا و جنس لطیف آن از نظر قیمت پارچه، بسیار گران بها می باشد. در تولید پارچه ترمه از نخابریشمی و پشمی بکار می رود. پارچه ترمه را می توان در طرح های بته جقه، گل شاه عباسی، امیری، راه راه، شاخ گوزنی، بته سروی، بته بادامی و تهیهکرد.

در گذشته به دلیل دشواری در تولید پارچه های مخمل جزو گرانترین پارچه ها و لوکس ترین نوع پارچه محسوب می شد، اما امروزه به دلیل سهولت در تولید ایننوع پارچه قیمت آن نیز به نسبت پایین تر آمده است. بیشترین استفاده ای که امروزهاز پارچه مخمل می کنند، استفاده در انواع پرده ها، مبل ها، روتختی و . میباشد.

شناخت بر روی پارچه های زربفت، کرباس، شعر بافی و جاجیم

از گرانبها ترین نوع پارچه، پارچه زربفت یا همان زری بافت می باشدکه در تولید آن از انواع نخ های ابریشمی رنگی و گلابتون که به شکل زرین و سیمین می باشد استفاده می شود. پارچه های زربفت ایران در طول تاریخ محبوب ترین و مشهورتریننوع پارچه بوده است که در برخی از موزه های جهان به نمایش عموم قرار داده اند.

در تولید پارچه کرباس از الیاف کتان و پنبه استفاده می شود و شکل ظاهری آن، پارچه ای سنگین با بافت درشت می باشد. امروزه از پارچه کرباس در بوم هاینقاشی و استفاده می شود.

شعر بافی به نوعی پارچه ساده بدون نقش و نگار گفته می شود. تولید پارچه شعر را به دو گروه ساده و میله ای می توان تقسیم کرد. درپارچه های شعربافی امضای بافنده پارچه به صورت طلایی در قسمت بالا و پایین پارچه در تمامی کارگاه ها حک می شود.

یکی از سنتی ترین نوع پارچه در ایران، پارچه جاجیم می باشد که درتولید آن از پشم تابیده الوان استفاده می شود. از مهمترین مراکز جاجیم بافی میتوان به آذربایجان شرقی اشاره کرد که با استفاده از دستگاه جاجیم بافی، کاملا سنتیو با استفاده از هنر دست هنرمندان ایرانی بافته می شود.نویسنده: جهان پارچه
ارسال کننده:
لغات کلیدی:  جهان پارجه ، پارچه های سنتی ، اسم پارچه های سنتی، پارچه سنتی ایرانی، هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، باس های سنتی، پارچه ابریشم سنتی ، ابریشم خام ، ابریشم چینی ، ابریشم وحشی ، ترمه ، تاریخچه پارچه های سنتی ، پارچه مخمل ، پارچه زربفت یا زری بافت ، پارچه کرباس ، پارچه شعربافی ، پارچه جاجیم و پارچه های پشمی و کلفت
مقالات جدید


جهت تماس با ما و سفارش محصول و یا داشتن هرگونه سوالی در خصوص مطالب و محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید:

ارتباط با مدیریت فروش: 09131074397 _ 03132283846 (5 خط )

شهرک صنعتی جی

آدرس ایمیل: JahanParche@gmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهان پارچه می باشد..