پارچه های ابر و بادی

امروزه با وجود پارچه‌های متفاوت در بازار شاید خرید پارچه کمی سخت باشد.پارچه ابروبادی نیز یکی از انواع پارچه است که کاربردهای فراوانی دارد. از جمله خصوصیات چنین پارچه‌ای این است که از ترکیب دو یا چند رنگ بافته می‌شود

این رنگ‌ها ممکن است در یک طیف رنگی یا در تضاد با هم باشند. البته امروزه پارچه ابر و بادی تغییر کرده است و دیگر خبری از آن پارچه‌های رنگارنگ نیست و حالا به پارچه‌هایی که بافتشان سایه روشن دارد، ابروبادی می‌گویند. در ادامه این مطلب بیشتر با ویژگی‌های پارچه ابروبادی آشنا خواهید شد. پس تا انتها همراه مابمانید.

ویژگی‌های پارچه ابر و بادی

هر پارچه ای ویژگی‌های خاص خود را دارد که آن را مناسب طرح یا فصل ویژه‌ایخواهد کرد. خصوصیات و مزیت‌های پارچه ابر و بادی به شرح زیر است:

o      سبکی و خنکی

یکی از ویژگی‌های اصلی این پارچه سبک و خنک بودن آن است، در نتیجه برایفصل تابستان مناسب است. از طرفی این پارچه بافت نرمی دارد.

o      مقرون‌به‌صرفگ یپارچه ابروبادی

خرید پارچه ابروبادی بسیار مقرون ‌به‌صرفه است و می‌توانید آن را برایتهیه انواع مانتو، شومیز و لباس‌های خنک تابستانی تهیه کنید.


انواع مختلف پارچه ابر و بادی

ابروبادی انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

ابروبادی شیمر

ابروبادی شیمر جزو پارچه‌های آهاردار است، به‌همین‌ دلیل برای دوختمانتوهای رسمی عالی به‌نظر می‌رسد. مانتو‌های رسمی بهتر است با پارچه‌های آهارداردوخته شوند تا به تن بنشینند. این پارچه خیلی زود خشک می‌‌شود، براق است وطرفداران زیادی دارد. همچنین آبرفت ندارد و آن را می‌توانید با خیال راحت بخرید.

برنوتی

برنوتی پارچه‌ای است که رنگبندی‌های متنوعی دارد. این پارچه نرم و نازکحالت چروک دارد و به اصطلاح پفکی است. پارچه بروتی به دلیل الیاف نخ کمی آبرفتدارد. این پارچه ضد حساسیت است و برای هوای گرم که بدنتان تعریق دارد، بسیار مناسبخواهد بود. اما بروتی ابروبادی را زیاد اتو نکنید، چون جای اتو به دلیل نازک بودنروی آن می‌ماند.

ابروبادی آلما

نوع دیگری از پارچه ابروبادی، آلما نام دارد. این پارچه چروک نمی‌شود ودلیل محبوبیت آن همین ویژگی است. این پارچه لخت است و برای دوخت شومیز و مانتوکاربرد دارد، همچنین مناسب دوخت لباس‌های بهاری و تابستانی است.

ابروبادی اسکودا و کیوی

این دو نوع پارچه بسیار به همدیگر شباهت دارند. کیفیت هر دو بسیار بالااست و رنگ ‌و روی خود را از دست نمی‌دهند. از طرفی هر دو پارچه براق و مناسب فصلتابستان هستند. البته پارچه اسکودا بدن نما نیست و آبرفت نیز ندارد، اما کیویآب رفت دارد.

طرح ابروبادی

این پارچه از دو یا چند رنگ متضاد یا نزدیک به هم بافته می‌شود. ابروبادیساده کمی براق و ساتن مانند است. طرح ابروبادی برای دوخت شومیز مانتو و شال بی‌نظیراست.


چروک‌پذیری پارچه ابروبادی

تقریبا همه پارچه‌های نخی زیر فشار، هنگام شستشو یا نگهداری نادرست به‌سرعتچروک می‌شوند و استفاده از آن‌ها نیاز به اتوکشی مداوم دارد. با توجه به این‌که پارچه‌های ابروبادی نیز جنسی از نخ دارند، سرعت چروک شدن آن‌ها بالا است و بعد ازهر بار استفاده نادرست باید اتوکشی شوند.
اتوکشی پارچه ابروبادی با توجه به انواع آن متفاوت بوده و برای جلوگیریاز آسیب دیدن پارچه بهتر است حتما هنگام اتوکشی از محافظ ویژه این کار استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک تکه پارچه‌ را که مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد،روی لباستان پهن کنید.
دقت کنید که معمولا پارچه‌های ابروبادی چروک‌ها و برآمدگی‌های ریزی برسطح خود دارند که جزو ویژگی آن‌ها است. دمای بالای اتو یا استفاده از نوع پرسی آن برآمدگی‌های سطح پارچه را از بین می‌برد. پس بهتر است برای اتوکشی لباس‌هایی بااین پارچه، از اتوهای بخار معمولی استفاده کنید.

پارچه ابر و بادی چه کاربردی دارد؟

پارچه ابروبادی به‌خاطر جنس نخی که دارد، مناسب انواع لباس‌های تابستانی است. در فصل بهار یا تابستان می‌توانید از این پارچه شومیز، مانتو، دامن شلواری وشلوارهای جذابی را تهیه کنید. همچنین از این پارچه می‌توانید شال‌های خنک تابستانی بدوزید.

نمونه‌هایی از مدل دوخت با پارچه ابروبادی

پارچه ابروبادی به ‌علت ویژگی ایستایی و لخت بودن برای دوخت انواع مدل‌های لباس زنانه و بچگانه مناسب است و بیشتر آستین‌های مدل‌دار را با این پارچه می‌توانید اجرا کنید. نمونه‌هایی از این مدل دوخت‌ها عبارت هستند از:

آستین‌های مدل‌دار

علاوه‌ بر دوخت مانتو یا لباس‌هایی با آستین‌های ساده، مدل‌های زیر نیزبا پارچه ابروبادی در بین زنان طرفداران زیادی دارند:
آستین کلوش که در آن قسمت‌های بالایی متناسب با سایز لباس است و به‌تدریج روبه مچ دست گشادتر می‌شود. این گشادی را می‌توانید از روی شانه شروع کنید و کلآستین را آزاد بدوزید یا کلوش را به بعد از آرنج محدود کنید که هر دو نوع برای پارچه‌های ابروبادی بسیار راحت و زیبا هستند.
آستین گت‌دار نیز یکی دیگر از مدل‌های مناسب پارچه ابروبادی است که ازروی شانه تا مچ تقریبا گشاد است و در قسمت انتهایی دوختی چسبیده به مچ دارد. گت‌هامی‌توانند کشی یا از جنس خود لباس و با دوختی پهن‌تر باشند.
آستین‌های پفکی که معمولا از روی شانه چین‌های ریزی دارند و در قسمت مچ با یک گت بسته شده‌اند، برای دوخت لباس‌هایی از جنس ابروبادی بسیار زیبا هستند.
آستین رگلان که برش آن از یقه شروع می‌شود مدل بسیار راحتی است که باویژگی نرم و لخت بودن پارچه‌های ابروبادی سازگار است.

مانتو

انتخاب مدل مانتو برای پارچه ابروبادی کار سختی است. زیرا دوخت بیشتر مدل‌هابا این پارچه ایستایی و ظاهر بسیار مناسبی دارد که چند نمونه از آن‌ها را در زیرمعرفی می‌کنیم:
مانتوهای کوتاه با شلوارهای ست راسته یا مدل دامنی
مانتوهای کوتاه و جلو بسته
مانتوی کوتاه و جلو باز یا دکمه‌دار
مانتوهای بلند و فری سایز
مانتوهای کمرچین
کیمونو
مدل‌های پانچ کوتاه یا بلند
مانتوهای عروسکی چین چین
ست تونیک و دامن
سارافون و رویه آن

نگهداری از پارچه ابروبادی و شستشو

هر پارچه‌ای با توجه به جنس آن نیاز به مراقبت دارد. همیشه موقع خریدپارچه به آب رفت و اتوخوری آن دقت کنید. اگر پارچه آبرفت دارد، باید مقدار بیشتری بخرید یا اگر لباس آماده است، سایز بزرگتری را تهیه کنید. برای شستشوی پارچه ابروبادی از آب سرد استفاده کنید. البته اگر پارچه‌تان آب رفت ندارد، می‌توانید ازلباسشویی استفاده کرده و سعی کنید پارچه‌تان را روی دور کند بشویید. در استفاده ازشوینده برای پارچه‌های ابروبادی دقت کنید. پارچه‌های ابروبادی را مستقیم اتونزنید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، استفاده از آستری روی پارچه است. یکپارچه نخی سفید و نازک روی آن بیاندازید و بعد اتو کنید، به این شکل رد اتو روی پارچه نمی‌افتد.

 


نویسنده: جهان پارچه
ارسال کننده:
لغات کلیدی:  جهان پارجه ، پارچه های ابر و بادی،ویژگی‌های پارچه ابر و بادی ، انواع مختلف پارچه ابر و بادی ، ابروبادی شیمر ، برنوتی ، ابروبادی آلما ، ابروبادی اسکودا و کیوی ، طرح ابروبادی ، چروک‌پذیری پارچه ابروبادی ، پارچه ابر و بادی چه کاربردی دارد؟ ، نمونه‌هایی از مدل دوخت با پارچه ابروبادی ، نگهداری از پارچه ابروبادی و شستشو
مقالات جدید


جهت تماس با ما و سفارش محصول و یا داشتن هرگونه سوالی در خصوص مطالب و محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید:

ارتباط با مدیریت فروش: 09131074397 _ 03132283846 (5 خط )

شهرک صنعتی جی

آدرس ایمیل: JahanParche@gmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهان پارچه می باشد..