چرا با کاهش نرخ ارز شاهد ارزان شدن قیمت کالاها نیستیم؟
نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران و چین مطرح کرد: چرا با وجود کاهش نرخ ارز، کالا ارزان نشد؟!


نایب ریس اتاق بازرگانی ایران و چین، عدم تطبیق اقتصاد با کاهش نرخ ارز را علت عمده ارزان نشدن بسیاری از کالا‌ها دانست.مجیدرضا حریری با بیان اینکه انتظار تورمی و ترس از آینده عامل اصلی جهش قیمت‌ها همگام با افزایش نرخ ارز بود، اظهار کرد: با افزایش نرخ ارز به نوعی ترس از گران شدن در آینده منجر به جهش قیمت‌ها شد اما با وجود کاهش نرخ شاهد ارزان شدن کالا‌ها نیستیم و دلیل اصلی این موضوع این است که مردم به پایداری روند کاهشی امید ندارند. به نقل از تعادل، این فعال اقتصادی ادامه داد: موضوع دیگر این است که مجموعه کالاهایی که با معیشت مردم در ارتباط هستند، در بدترین حالت حدود 70درصد رشد کرده و کم‌تر کالای مصرفی پیدا می‌شود که تا 100درصد یا بیشتر گران شده باشد، اما نرخ ارز در این مدت چیزی حدود 4برابر افزایش یافت، بنابراین استدلال می‌توان گفت هیچ کالایی مانند معدل حرکت دلار حرکت نکرده و نباید به این زودی توقع کاهش آنها را داشته باشیم.

حریری به کاهش 400درصدی ارزش پول ملی در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به این روند، زمانی که دلار روی نرخ حدودا 7هزار تومان ثبات پیدا کند می‌توان انتظار کاهش قیمت سایر بخش‌های اقتصاد مانند مسکن، خودرو و سایر کالا‌ها داشت.
نایب‌رییس اتاق ایران و چین با اشاره به وضعیت تحریم‌ها و تاکید بر حفظ منابع ارزی، بیان کرد: در این شرایط دولت سعی می‌کند دست به عصا و با احتیاط حرکت کند چراکه اقتصاد مریض ایران به‌شدت نیاز به مراقبت دارد.
حریری افزود در کشورهای دیگر دنیا کسی روی ارز سرمایه‌گذاری نمی‌کند. فقط در مملکت ماست که ارز سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. اما مردم عادی در صورت ورود به این بازار، باید ریسک ‌بیشتری را تحمل کنند. زیرا در این شرایط، اگر ضرری وارد شود، افراد غیرحرفه‌ای بیشتر ضرر می‌کنند.‌به گفته وی البته ‌نمی توانیم به مردم انتقادی داشته باشیم، به ویژه صاحبان سرمایه‌های خرد ریالی که ارزش سرمایه آنها کم می‌شود حق دارند، به ‌آنچه که فکر می‌کنند، عمل کنند.‌
این فعال اقتصادی در عین حال یادآور شد: به هر حال وقتی هر آدم غیرحرفه‌ای وارد هر بازاری می‌شود، باید ریسک بیشتری را ‌تحمل کند.‌

نویسنده: www.jahanparche.com
ارسال کننده: تعادل
لغات کلیدی: 

جهت تماس با ما و سفارش محصول و یا داشتن هرگونه سوالی در خصوص مطالب و محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید:

ارتباط با مدیریت فروش: 09131074397 _ 03132283846 (5 خط )

شهرک صنعتی جی

آدرس ایمیل: JahanParche@gmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهان پارچه می باشد..