پارچه مدارسی ترگال ، کجراه و تترون

مقدمه
پارچه مدارسی به پارچه ای گفته میشود که به طور خاص برای تولید لباس‌های مدارس و یا لباس‌های اداری استفاده می‌شود. این پارچه معمولاً از موادی مانند پلی‌استر، ویسکوز، پنبه یا ترکیباتی از این مواد تهیه می‌شود. ویژگی‌های اصلی این پارچه شامل مقاومت، دوام، قابلیت شستشو و ظاهر حرفه‌ای است. به دلیل این ویژگی‌ها، این پارچه مورد استفاده برای لباس‌های مدرسه، لباس‌های اداری و یا لباس‌هایی که نیاز به استحکام و دوام بیشتری دارند، قرار می‌گیرد.
لباس مدارس از تنوع بسیار گسترده ای برخوردار است که هر تولیدی و مدرسه بنا بر سلیقه خود و خانواده دانش آموزان سعی در خرید بهترین پارچه را دارند. تنوع گسترده انواع پارچه های لباس مدارس موجب سردرگمی بسیاری از مشتریان این بخش از پارچه های پوشاک شده است. حساسیت خریداران لباس مدارس و مدیران نیز سبب افزایش حساسیت تولیدی های لباس برای خرید پارچه شده است به این صورت بسیاری از دوزندگان لباس مدارس تحقیق گسترده ای در مورد قیمت و‌ جنس مورد نیاز برای دوخت لباس انجام می دهند که در نهایت رضایت اولیا دانش آموزان و مدیران مدارس را به همراه داشته باشد.
در این مقاله ی جهان پارچه، سعی داریم که با توضیح کامل انواع پارچه بسیاری از مشتریان و خریداران را جهت خرید پارچه آگاه سازیم.
لباس مدارس از چندین بخش قابل تقسیم‌بندی شدن است و بسته به اینکه دانش‌آموز، پسر یا دختر باشد و یا لباس چه بخش‌هایی داشته باشد، می‌توان از پارچه مدارس مختلفی نظیر پارچه ترگال، پارچه کجراه و… استفاده کرد که در ادامه جهان پارچه به بررسی مهم‌ترین پارچه‌ مدارس می‌پردازیم.
پارچه مدارسی و انواع آن :
پارچه مدارسی ترگال
پارچه مدارسی کجراه
پارچه مدارسی تترون
پارچه مدارسی فاستونی
پارچه مدارسی پرشیا
پارچه مدارسی لنین
 پارچه مدارسی ترگال ، کجراه و تترون


 پارچه مدارسی ترگال ، کجراه و تترون


پارچه ترگال :
عناصر تشکیل‌دهنده پارچه ترگال، الیاف پلی‌استر و ویسکوز است. البته پود (رشته‌ای است که در پهنای پارچه یا بافته‌های دیگر مانند فرش استفاده می‌شود.) این پارچه از الیاف فلامنت بوده و نمره نخ آن هم ۱۵۰ است. در بازار از این پارچه‌ها استقبال بسیار خوبی می‌شود؛ زیرا از ویژگی‌های خاص این پارچه مقاومت بالا‌‌‌‌‌‌‌ و تنوع فراوان در طرح و رنگ است که سبب شده به راحتی از آن در محل‌های گوناگونی از جمله مدارس استفاده شود.
انواع پارچه ترگال
به طور کلی این پارچه به دو نوع ساده و کجراه تقسیم می‌شود. در بازار برای پارچه ترگال ساده اصطلاحا فقط کلمه ترگال به‌کاربرده می‌شود و برای پارچه ترگال کجراه، کلمه کجراه را استفاده می‌کنند.
جنس انواع پارچه ترگال
فلامنت – فلامنت ویسکوز
پلی‌استر – فلامنت ویسکوز
پلی‌استر پنبه - فلامنت
پلی‌استر ویسکوز - پلی‌استر ویسکوز
100 درصد پنبه
بهترین پارچه ترگال برای فرم مدارس، پارچه فلامنت ویسکوز است، ماندگاری طولانی و چروک پذیری کم از مزایای این پارچه است.
رنگ‌بندی
از نظر رنگ‌بندی، ترگال به رنگ ری‌اکتیو و رنگ مستقیم، تقسیم می‌شود.
برند های معتبر پارچه ترگال
نساجی تک
نساجی فدک
نساجی جهان پارچه
نساجی گلد بافت و...
کاربرد پارچه ترگال
این پارچه دارای استحکام بالایی است و قابلیت کششی و سایشی بسیار بالایی دارد و برای لباس‌های فرم مدارس، لباس کار مانتو شلوارهای اداری، لباس فرم کادر درمان و روپوش پزشکان و پرستاران و همچنین لباس‌های سبز جراحی کاربرد دارد.
پارچه کجراه :
پارچه کجراه یکی از پرکاربردترین پارچه‌ها در صنعت نساجی و خیاطی محسوب می‌شود. این پارچه غالباً در صنف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه پارچه کجراه، لباس کار محبوب‌ در صنعت پوشاک و لباس کار بشمار می‌آید. چنانچه علاقمندید که با انواع و نحوه خرید پارچه کجرا آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتها همراه ما باشید.
مشخصات ظاهری پارچه کجراه لباس
در ظاهر این پارچه به گونه‌ای است که با مشاهده کردن بافت آن خطوط کجی را می‌بینید که منشا نامگذاری این پارچه نیز محسوب می‌شود. ممکن است که کجراه لباس کار تنها مصرف این نوع پارچه محسوب بشود، اما لازم است بدانید که این پارچه مصارف دیگری نیز دارد. در ادامه با انواع مختلف این پارچه و مصارف آن آشنا خواهیم شد.
انواع مختلف پارچه کجراه کدام‌اند؟
جالب است بدانید که پارچه‌های کجراه بر اساس نوع الیافی که در آن‌ها بکار رفته شده است به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در ادامه به انواع مختلف کجراه لباس کار اشاره خواهیم کرد.
کجراه فلامنت
کجراه ویسکوز
کجراه کتان
موارد اشاره شده از پرکاربردترین پارچه‌های کجرا محسوب شده که روزانه متراژ انبوهی از آن‌ها به واسطه کارخانه‌های نساجی تولید و در بازار پخش می‌شوند. اگر بخواهیم دقیق‌تر به موضوع بپردازیم لازم است ذکر کنیم که کجراه ویسکوز از الیاف فلامنت و ویسکوز بافته شده و به طور معمول وزن هر متر آن حدوداً ۲۸۰ گرم است.
پارچه کتان از الیاف پنبه‌ای تشکیل شده است و بعضاً این نوع پارچه را در بازار تحت عنوان «پارچه کجراه پنبه‌ای» می‌شناسند. البته ناگفته نماند که پارچه‌های کتان از درصدهای متفاوت پنبه تشکیل شده‌اند و در برخی از کارخانه‌های نساجی به صورت پلی استر پنبه نیز تولید می‌شوند.
همچنین جالب است بدانید که قیمت فروش پارچه‌های کتان نسبت به فیلامنت و ویسکوز بیشتر می‌باشد. هر متر پارچه کجراه کتان می‌تواند متناسب با درصد پنبه‌ای که در آن بکار رفته است متفاوت باشد.
اما به طور معمول این نوع پارچه از وزن ۳۶۰ گرم به بالا تولید می‌شوند. همچنین لازم به ذکر است که عرض این نوع پارچه ۱۵۰ سانتی‌متر است.
مصارف متنوع پارچه کجراه
انواع مختلف پارچه کجراه لباس کار، علاوه بر فرم محل کار در دوخت لباس فرم مدارس، روپوش پزشکی و پرستاری، مانتو و شلوار اداری و منسوجات بیمارستانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در واقع پارچه‌های کجراه در حوزه پوشاک و علی‌الخصوص لباس‌های فرم نقش بسیار پر رنگی را ایفا کرده و می‌توان گفت تقریباً تمامی تولیدکنندگان لباس‌های فرم بر این موضوع واقف هستند.

 پارچه مدارسی ترگال ، کجراه و تترون


پارچه تترون :
همانند پارچه ترگال مواد اصلی به کار رفته در تترون هم پلی‌استر و ویسکوز است. پلاستیک و نخ به کار رفته در این پارچه می‌تواند درصدهای متفاوتی داشته باشد. هر ترکیب از آن‌ها، جنس متفاوتی از تترون ایجاد می‌کند و به وضوح کاربرد مخصوص به خود را دارد.
پارچه تترون مرغوب دارای 40 درصد پلاستیک است اما انواع دیگری از تترون‌ها هستند که درصد پلاستیک در آن‌ها به 60 درصد می‌رسد. درصد بالای پلاستیک باعث براق شدن پارچه می‌شود که این نوع تترون کیفیت متوسط و رو به پایینی دارد.
خصوصیات پارچه تترون
پارچه تترون یکی از پرفروش‌ترین انواع پارچه است که دلیل این محبوبیت مقاومت بالای تترون در مقابل شستشوی زیاد است. از دیگر ویژگی‌های این پارچه که می‌توان به آن اشاره کرد:
ضد حساسیت بودن
سادگی و قیمت مناسب
لطیف و خنک بودن
عرض مناسب پارچه
تراکم بافت استاندارد و بدن‌نما نبودن
ثبات رنگ
یک دست بودن رنگ پارچه
عمر بالا (این پارچه مقاومت زیادی در برابر سایش دارد.)
مقاومت در برابر چروک شدن
تترون در چه مواردی کاربرد دارد؟
بیشترین مصرف پارچه تترون را می‌توان در دوخت انواع پیراهن‌های مردانه و اسپرت مشاهده کرد. بعد از دوخت پیراهن، استفاده از تترون در دوخت مقنعه و فرم مدارس مقام دوم مصرف را دارد. به دلیل تنوع رنگ این پارچه، مدارس و هر سازمانی می‌تواند رنگ خاصی را برای دانش‌آموزان و کارمندان خود انتخاب کند. راحتی و مقاومت این پارچه در شستشوی مکرر یکی دیگر از دلایل انتخاب این پارچه برای دوخت فرم مدارس است.
تترون، پارچه‌ای پرطرفدار
به دلیل سادگی طرح و تنوع رنگ بالایی که دارد همواره طرفداران زیادی را به خود جلب می‌کند. قیمت مناسب و دوام آن در برابر شستشوی زیاد، لطافت و دیگر ویژگی‌های مثبت این پارچه باعث مصرف بالای تترون درلباس مدرسه شده است، موارد مختلف شده است.
برند های معتبر پارچه تترون برا فرم مدارس
نساجی درنا
تترون کمند
نساجی سهند
تترون بروجرد
تترون جهان پارچه
تترون سیب
نساجی سوره

 پارچه مدارسی ترگال ، کجراه و تترون


پارچه ی فاستونی :
پارچه فاستونی یکی از متداول‌ترین پارچه‌هایی می باشد که در دوخت لباس‌ مدرسه استفاده می‌گردد. یونیفرم‌ مدرسه، کت و شلوار، کت و دامن مجلسی و مانتو اغلب از نوعی پارچه فاستونی می باشند. پارچه فاستونی از درصدهای مختلف نخ پشم طبیعی و الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون تولید می شود. انواع مختلف فاستونی بنا بر درصد الیاف طبیعی و مصنوعی به کار برده شده در بافت، پارچه فاستونی پشمی، پلی‌استر و  پشمی پلی استر می باشد. این پارچه در گرم‌های مختلفی تولید شده که با توجه به درصد پشم استفاده شده در آن، برای دوخت البسه و وسایل پارچه‌ای به کار گرفته می‌شود.
کیفیت پارچه‌های فاستونی بستگی به درصد پشم به کار رفته در بافت آن دارد. هیچ نوعی از پارچه فاستونی کاملاً از پشم و یا کاملاً از الیاف مصنوعی پیدا نمی‌شود؛ اما هرقدر درصد پشم استفاده شده در پارچه بیشتر باشد، لطیف‌تر، سنگین‎‌تر و چروک پذیرتر می‌گردد. هرکدام از انواع پارچه‌های فاستونی برای دوخت برخی لباس‌ها مناسب‌تر می باشند.
 پارچه شبه فاستونی چیست؟
در تولید انواع پارچه های فاستونی معمولاً از الیاف پشم در بافندگی آن استفاده می‌گردد که وجود پشم در پارچه علاوه بر افزایش کیفیت، قیمت فروش فاستونی‌ها نیز افزایش خواهند یافت. پارچه‌های شبه فاستونی به دلیل عدم استفاده از الیاف پشم و تراویرا در بافت آن‌ها، به عنوان شبه فاستونی شناخته می‌شوند و ارزان قیمت هستند. الیاف به کاربرده در شبه فاستونی معمولاً فلامنت ویسکوز است. پارچه لباس کار اغلب از جنس شبه فاستونی می‌باشد.
جنس پارچه فاستونی چیست؟
فاستونی پارچه ای با الیاف طبیعی مثل پشم و مصنوعی مانند پلی‌استر می باشد. این پارچه در گرم ‌های متفاوت و به صورت ساده یا طرح‌دار تولید می‌گردد. فاستونی انواع متفاوتی دارد:
پارچه ‌های فاستونی پشمی: لطیف‌ترین و نرم‌ترین پارچه فاستونی نوع پشمی آن می باشد. وزن این نوع از فاستون به دلیل الیاف به کاررفته در آن بسیار بیشتر و سنگین ‌تر است.
پارچه‌ های فاستونی پلی‌استر: از دیگر انواع پارچه فاستونی می‌توان به نوع پلی استر آن اشاره نمود. این نوع از پارچه که به “پارچه شبه فاستونی” معروف می باشد به دلیل استفاده از الیاف مصنوعی در آن وزن کمتری دارد. یکی از مزایای استفاده از این نوع پارچه عدم چروک شدن آن می باشد.
پارچه فاستونی پشمی ـ پلی‌استر یکی از بهترین انواع این پارچه‌ها است و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است. یکی از مهم ترین ویژگی‌های آن ظاهر زیبا و در عین حال کیفیت بالای آن است.
کارخانه تولیدی نساجی پارچه فاستونی
کارخانه های متنوعی در سراسر ایران وجود دارد که پارچه های فاستونی تولید می کنند. اما برای خرید پارچه فاستونی باید دقت کنید که از کدام کارخانه می خواهید خرید خود را انجام دهید. زیرا کارخانه ها بر اساس نخ مورد استفاده در پارچه هایشان، کیفیت های متنوعی در تولید خواهند داشت. جهان پارچه با سالها تجربه در زمینه تولید پارچه، می تواند شما را جهت خرید بهترین کیفیت پارچه کمک کند
برای خرید انواع پارچه با کیفیت بالا می توانید با شماره های 09131074397 و03132283846 (5 خط ) تماس بگیرید.
نحوه شستشو و نگهداری پارچه فاستونی
پارچه فاستونی از آن دسته پارچه‌های محبوبی می باشد که از آن برای دوخت انواع فرم‌های اداری و مدرسه استفاده می‌گردد. به دلیل کاربرد بالایی که این پارچه دارد، باید از تمامی نکات مهم درباره شستشوی این پارچه اطلاع داشته باشید تا بتوانید مدت زمان طولانی‌تری از آن استفاده نمایید. مهم ترین نکته برای شستشوی این پارچه این است که قبل از هر اقدامی باید به لیبل شستشوی لباس توجه نمایید. معمولا برای شستشوی پارچه فاستونی از آب ولرم استفاده می‌شود تا کیفیت پارچه با شستشوی زیاد و مداوم ثابت بماند.
خصوصیات پارچه فاستونی چیست ؟
میزان پشم موجود در انواع پارچه فاستونی متفاوت می باشد و وجود پشم باعث اهمیت این پارچه میان تولیدکنندگان است. دلیل محبوبیت وجود الیاف پشم در پارچه فاستونی این می باشد که وجود آن در پارچه باعث حفظ دمای بدن در پارچه می‌گردد و به همین دلیل با استفاده از پارچه های پشمی در هوای سرد فرد احساس سرمای کمتری می‌نماید. همچنین این پارچه باعث ایجاد تعادل دمای بدن می‌شود و از تعرق زیاد جلوگیری می‌کند. پشم مورد استفاده از انواع پارچه فاستونی باعث افزایش استحکام پارچه می‌گردد و از فرد در برابر خطرات نیز حفاظت می‌کند. اهمیت دیگری که پارچه فاستونی دارد، این است که رنگ پذیری عالی دارد و به دلیل عدم عبور اشعه‌های ماورا بنفش، می‌تواند در سلامتی فرد نیز تاثیربگذارد.
پارچه ی پرشیا (مکانیک) :
پارچه پرشیا ، پارچه ای با جنس فلامنت درفلامنت است.
این پارچه را پارچه مکانیک و یا پرشین نیز میگویند.
پارچه پرشیا (مکانیک) چیست؟
اولین مطلبی که باید در مورد این پارچه در نظر بگیریم این است که از چه نخی در پارچه مورد نظر استفاده شده است عموما در انواع پارچه ها از چند نخ استفاده میشود در ابتدا این محصول با رنگ طوسی وارد کشور ایران شد در گذشته تنوع رنگ در مدارس کم بود و واردات این محصول مورد استقبال قرار گرفت بعدها طبق سفارش فروشندگان به کارخانه های تولید کننده تایوانی رنگ های متنوع تری تولید شد.
رنگ های نوک مدادی ، یاسی ، قهوه ای و مشکی وارد بازار شد در مقایسه با ترگال پارچه پرشیا تکنولوزی نوین تری دارد و عمده ترین مصرف این محصولات برای سفارشات مدارس است.
یکی از مزیت های پارچه پرشیا این است که  از مقاومت زیادی برخوردار است و به راحتی پاره نمیشود و نیاز به اتو کشی این پارچه نیست به همین دلیل خانواده ها ازین پارچه بسیار استقبال کردند.
در ابتدای تولید پارچه های پرشیا ایرانی به مانند پارچه های پرشیای تایوانی لطافت لازم را نداشت. تفاوت تکنولوژی تولید چنین تاثیری را ایجاد می کرد.
مشخصات بهترین پارچه پرشیا مکانیک فرم مدارس چیست؟
یکی از مشخصات اصلی پارچه پرشیا میزان چروک پذیری کم است که فوق العاده در استقبال مدارس و تولیدی ها تاثیر دارد.
به دلیل آنکه در زمان تولید و تکمیل پارچه پرشیا از نخ رنگ شده استفاده می گردد، قطعا از ثبات رنگ بسیار بالایی به نسبت سایر تولیدات برخوردار می باشد.
 پارچه مدارسی ترگال ، کجراه و تترون
بیشترین مصرف پارچه پرشیا در فرم مدارس چیست؟
معمولا استفاده بهترین پارچه پرشیا در لباس مدارس پسرانه جهت دوخت جلیقه و شلوار می باشد و در لباس مدارس دخترانه از آن جهت دوخت مانتو، شلوار و یا خرج کار استفاده می گردد.

 پارچه مدارسی ترگال ، کجراه و تترون


پارچه ی لنین :
پارچه ای محکم، سبک وزن و پایدار است که از الیاف و گیاهی به نام کتان تولید شده است. لنین یک الیاف طبیعی مانند پنبه است با این تفاوت که تبدیل آن به انواع پارچه دشوار است. این الیاف، از یک گیاه استخراج شده و برای مدت طولانی نگهداری می‌شوند تا کاملا نرم شوند.
پارچه لنین چیست و چه ویژگی های دارد؟
لنین یک الیاف طبیعی مانند پنبه است با این تفاوت که تبدیل آن به انواع پارچه دشوار است.
فواید و ویژگی های پارچه لنین چیست؟
قابلیت تنفس بالا: پارچه لینن به شدت قابل تنفس است، باعث جریان هوا شده و برای آب و هوای گرم و مرطوب مناسب است.
استحکام مناسب: پارچه لنین فوق العاده با دوام و مستحکم است و برای انواع استایل و اکسسوری ها کاربرد دارد.
نرمی: پارچه کتان بسیار نرم و لطیف است به طوری که برای انواع لباس و استایل مردانه کاربرد دارد.
جذب رطوبت بالا: لینن قادر است تا 20 درصد از وزن خود را با آب جذب کند و برای لباس خواب بسیار مناسب است.
ظاهر شیک: پارچه لنین ظاهری طبیعی، ظریف و شیک دارد که با آن می‌توان انواع مدل مانتو و انواع مدل شلوار زنانه را تولید کرد.
دوست دار محیط زیست: برخلاف سایر پارچه های مصنوعی، لینن شامل مواد شیمیایی مضر و زباله های سمی نیست. برای تولید این پارچه به مقدار آب و آفت کش کمتری نیاز است، که آن را به گزینه ای سازگار با محیط زیست و مخالف با فست فشن تبدیل می‌کند.
مزایای خرید اینترنتی پارچه مدارس
می دانید که خرید عمده انواع پارچه برای اهداف مختلف، به صورت حضوری یا غیر حضوری از طریق سایت های معتبر امکان پذیر است. حال اگر با مراکز فروش اینترنتی جهان پارچه در ارتباط باشید، می توانید با خرید غیر حضوری، از هزینه های اضافی پیشگیری کرده و پارچه مورد نیاز خود را به قیمت کارخانه خریداری نمایید.
از طرفی، با خرید حضوری امکان دسترسی به تنوع گسترده پارچه های مناسب فرم مدارس را نخواهید داشت. در حالی که به کمک سایت ها و شبکه های مجازی به راحتی می توانید حجم وسیعی از محصولات تولیدی کارخانجات متعدد را مشاهده و سپس نسبت به خرید اقدام کنید.
پس می توان نتیجه گیری کرد که با خرید اینترنتی پارچه مدارس، دستتان برای انتخاب بازتر است، ضمن این که قیمت کمتری هم باید بپردازید. در نهایت با عرضه لباس فرم باکیفیت، رضایت مشتریان جلب شده و سفارش دوخت فرم های سال بعد مدرسه را نیز از آن خود خواهید کرد.
خرید پارچه فرم مدارس با قیمت روز
کارگاه های تولیدی، همگی به دنبال تهیه لباس فرم باکیفیت و البته قیمت مناسب هستند. لذا علاوه بر برنامه ریزی برای خرید پارچه فرم مدارس مرغوب، قیمت پارچه نیز مسئله ای مهم و تاثیرگذار به شمار می رود که باید آن را در نظر گرفت.
پیشنهاد می کنیم اگر قصد دارید هر دو فاکتور ذکر شده، یعنی کیفیت و قیمت را به بهترین حالت ممکن برای خود رقم بزنید، از کارشناسان این ما بصورت رایگان مشاوره بگیرید. گروه نساجی جهان پارچه، یکی از بزرگترین مراکز تأمین کننده پارچه فرم مدارس بوده که هدف خود را بر مبنای جلب رضایت مشتری نهاده است.
نویسنده: جهان پارچه
ارسال کننده:
لغات کلیدی:  جهانن پارچه , پارچه مدارسی , پارچه مدارسی ترگال , پارچه مدارسی کجراه , پارچه مدارسی تترون , پارچه مدارسی فاستونی , پارچه مدارسی پرشی , پارچه مدارسی لنین
مقالات جدید


جهت تماس با ما و سفارش محصول و یا داشتن هرگونه سوالی در خصوص مطالب و محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید:

ارتباط با مدیریت فروش: 09131074397 _ 03132283846 (5 خط )

شهرک صنعتی جی

آدرس ایمیل: JahanParche@gmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهان پارچه می باشد..