انواع پارچه مناسب مانتو

تنوع مدل‌های لباس موجود در بازار از گوناگونی پارچه‌ها با الیاف، بافت و رنگ‌بندی مختلف نشات می‌پذیرد.
وقتی صحبت از مانتو به میان می‌آید، مدل‌های متنوع و دسته‌بندی مختلف این لباس در ذهن افراد شکل می‌گیرد. بدیهی است که انتظار نمی‌رود مانتوهای خنک تابستانی در فصول سردتر سال استفاده شوند. همانطور که مانتوهای ضخیم مناسب فصل گرم تابستان نخواهند بود. پارچه مناسب مانتو باید طبق مدل مانتو انتخاب و تهیه شود که بتواند کارایی آن را افزایش دهد. انتخاب نادرست پارچه لباس تاثیر چشمگیری بر مقبولیت نهایی البسه خواهد داشت.
مانتو به دلیل استفاده خانم‌ها در خارج از منزل، محیط کار و درس اهمیت بالایی در استایل آن‌ها دارد و نمی‌توان از کیفیت آن چشم‌پوشی کرد. کیفیت بالای هر مانتو علاوه بر برش صحیح و زیبا و دوخت تمیز از پایه اصلی آن یعنی جنس پارچه نشات می‌پذیرد. اگر مانتو پارچه مناسبی نداشته باشد، نمی‌توان انتظار زیادی از کیفیت کار خروجی داشت. در این مقاله از جهان پارچه سعی داریم با انواع مانتو و پارچه‌های مناسب آن آشنا شویم. بدون شک داشتن اطلاعات در هر زمینه‌ای ما را در انتخاب بهتر یاری خواهد کرد.
انواع پارچه مناسب مانتو کدامند؟
پارچه‌های مناسب مانتو باید در زمینه مرتبط نیز به کار برده شوند. به طور مثال پارچه‌های سنگین و کار شده مجلسی نمی‌تواند گزینه خوبی برای مانتوهای اداری محسوب شود. در ادامه به تفصیل به انواع پارچه‌های موجود خواهیم پرداخت.

انواع پارچه مناسب مانتو


پارچه نخی
پارچه‌های نخی برای مانتوهای تابستانی کاربردی بیشتری دارند. الیاف نخی این پارچه‌ها از پنبه به کار رفته در آن نشات می‌گیرد و سبب خنک بودن این لباس در روزهای گرم سال خواهد شد. پارچه نخی با عبور هوای خنک برای روزهای گرم طرفداران زیادی دارد. یکی از معایب این پارچه مناسب مانتو نخی چروک شدن آن به شمار می‌رود. برخی از مانتوها پس از شستشو ممکن است کمی کوتاه‌‌تر از حالت اولیه شوند، برخی پارچه‌های نخی یکی از این موارد هستند.
پارچه ژاکارد
پارچه ژاکارد به دلیل نقوش برجسته روی آن از انواع لاکچری و گران قیمت پارچه‌های مانتویی محسوب می‌شود و در مانتوهای مجلسی کاربرد فراوانی دارد.
پارچه جین
یکی از انواع پارچه که از پنبه تولید شده است و طرفداران بی‌شماری دارد، پارچه جین است که به Lee نیز شهرت دارد. این پارچه با توجه به ضخامت آن مناسب مانتوهای پاییزه و بهاره خواهد بود و دارای انواع کشی، کاغذی «شمبره»، ضخیم و … است.
تنوع مدل‌های لباس موجود در بازار از گوناگونی پارچه‌ها با الیاف، بافت و رنگ‌بندی مختلف نشات می‌پذیرد.
پارچه کرپ
پارچه‌های کرپ که به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند، از مهم‌ترین و پرکاربردترین پارچه مناسب مانتو بانوان محسوب خواهند شد. نوع پیچ‌خورده که کمی سخت‌تر به نظر می‌رسد، در کنار نوع نرم آن که به کرپ شرقی شهرت دارد، انواع این پارچه را تشکیل می‌دهد. پارچه‌های کرپ از پشم و پلی استر تولید می‌شود، ولی نوع مرغوب‌تر آن از جنس ابریشم است. کرپ حریر یکی از گزینه‌های عالی برای مانتو و شومیزهای زنانه محسوب می‌شود که علاوه بر اینکه خنک هستند، بدن نما نیز نخواهند بود.
پارچه کرپ اسکاچی که یکی از انواع کرپ به شمار می‌رود، دارای رنگ‌بندی متنوعی است و با دوام زیاد برای سارافون و مانتو مجلسی کاربرد دارد.
کرپ مازراتی
یکی از انواع کرپ به شمار می رود که استایل زیبایی به مانتوهای زنانه می‌دهد و ظاهری شکیل به آن‌ها می‌بخشد. اگرچه این مدل پارچه خنک نیست، ولی در مانتو و کت‌های مجلسی کاربرد دارد.
پارچه کتان
پارچه کتان به دلیل تنوع زیاد زیر شاخه‌های آن، در انواع مختلف مانتو و در فصول متفاوتی کاربرد دارند. کتان لایت، ضخیم و کتان پیچ از گونه‌های این پارچه به شمار می‌روند. پارچه کتان از گیاهی به همین نام و طی مراحل سختی تولید می‌شود.
کتان لایت پارچه مناسب مانتو پاییزی محسوب ‌می‌شود که به دلیل چروک کم‌تری که روی این جنس به وجود می‌آید، از محبوبیت بالایی برخوردار است. این پارچه که به کتان کش نیز شهرت دارد، دارای رنگ‌بندی متنوعی نیز است.

انواع پارچه مناسب مانتو


پارچه لینن
پارچه لینن که نوعی خنک از کتان محسوب می‌شود، برای مانتوهای غیر رسمی و خنک تابستانی کاربرد بسیاری دارد. این جنس پارچه به راحتی قابلیت جذب رطوبت را دارد و سرعت خشک شدن آن نیز بالا خواهد بود.
انتخاب پارچه مناسب مانتو توسط کاربران به دلیل طیف وسیع رنگ‌بندی پارچه و بافت آن‌ها به راحتی انجام می‌شود.
پارچه ریون
به دلیل بافت فرآوری شده پارچه ریون که طبیعی محسوب نمی‌شود، پارچه مناسب مانتو تابستانی نخواهد بود.  این پارچه که دارای خاصیت لخت بودن است، با رنگ‌بندی متنوع برای دوخت انواع مانتو بهاره و همچنین لباس‌های مجلسی زنانه کاربرد دارد. از ویژگی‌هایی که این پارچه را در میان کاربران بسیار محبوب کرده است، خنک بودن و عدم نیاز به اتوکشی را می‌‌توان نام برد که خنک بودن خود را مدیون الیاف پنبه به کار رفته در این پارچه است و دوام بالای آن از الیاف مصنوعی نشات می‌گیرد.
پارچه ساتن
پارچه ساتن با ظاهر براق خود دارای طرفداران مخصوص به خود است. پارچه ساتن پشت کرپ از محبوب‌ترین انواع این پارچه مناسب مانتو مجلسی به شمار می‌رود. مانتوهایی از جنس ساتن نیازمند دقت بالایی برای انتخاب و دوخت آن هستند، چرا که تراکم به کار رفته نیز باید علاوه بر نکات دیگر مد نظر قرار داده شود.
پارچه ابریشم
یکی از لاکچری‌ترین و گران قیمت‌ترین پارچه‌های موجود در بازار که از زمان‌های قدیم در میان طبقه ثروتمند رواج داشته است، پارچه ابریشم خواهد بود. هزینه بالای این مدل پارچه مناسب برای مانتو مجلسی به دلیل تهیه و تولید آن به صورت دستی است که با تنوع و رنگ‌بندی بالا پاسخگوی نیاز بسیاری از کاربران خواهد بود.
پارچه پرادا، فیونا و ترگال
پارچه پرادا که به اشتباه پرادو نیز نامیده می‌شود، از نوع مرغوب پارچه مناسب مانتو محسوب می‌شود. پارچه‌های فیونا، پرادا و ترگال در داخل کشور تولید نمی‌شوند و وارداتی هستند، ولی به دلیل کیفیت بالای این محصولات برای دوخت یونیفرم‌های اداری و سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
پارچه چرم
پارچه چرم طبیعی به دلیل قیمت بالا و حالت لوکس آن در مانتوهای غیر رسمی و اداری به کار برده نمی‌شوند و برای البسه زمستانی بسیار مناسب خواهند بود. پارچه‌های چرمی نوع مصنوعی نیز دارند که ساخته دست انسان است و به همین دلیل از قیمت پایین‌تری برخوردار خواهد بود.
پارچه فاستونی
پارچه فاستونی که از دیرباز در کت و شلوارهای رسمی به کار می‌روند، در مانتوهای اداری نیز کاربرد بالایی دارند. به دلیل ترکیب پلی استر و پشم در این مدل پارچه و درصد استفاده هر کدام از آن‌ها طیف وسیعی از قیمت پیش روی مشتریان خواهد بود. بدیهی است هرچه میزان پشم به کار رفته در این نوع پارچه بیشتر باشد، قیمت محصول نهایی نیز بالاتر خواهد بود.

انواع پارچه مناسب مانتو


پارچه پلی استر
بسیاری از کاربران از دوام بالای پارچه‌های پلی استر برای انواع لباس راضی و خشنود هستند. تنها موضوعی که در خصوص این مدل پارچه مورد نارضایتی مشتریان قرار گرفته، گرم بودن این مدل پارچه است که با الیاف مصنوعی تهیه شده موجب می‌شود در فصول خنک‌تر بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند.
پارچه خامه دوزی شده
پارچه‌های خامه دوزی شده که به نوعی صنایع دستی مردمان جنوب کشور نیز تلقی می‌شود، در مانتوهای مجلسی کاربرد فراوانی دارند. این پارچه مناسب مانتو خنک و تابستانی است و با هنر و زحمت فراوانی تهیه و تولید می‌شوند.
پارچه‌های چرم در سال‌های اخیر طیف رنگی بیشتری را شامل می‌شوند و مطابق سلیقه مشتریان هستند.
پارچه میکرو
پارچه‌های میکرو که جای خود را در بازار پیدا کرده‌‌اند، با گرم‌های متفاوت مناسب فصول مختلفی هستند. انواع ساده و راه راه پارچه مناسب مانتو میکرو علاوه بر زیبایی، لطافت و ظرافت خاصی را به محصول نهایی می‌بخشد.
پارچه شانتون
پارچه شانتون که به خوش دوخت بودن معروف هستند، مناسب مانتو و شومیزهای زنانه شکیل خواهند بود. عدم نیاز به اتوکشی به دلیل چروک نشدن نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت این پارچه به شمار می‌رود.
کلام آخر
کاربردی‌ترین لباس بانوان ایرانی مانتو محسوب می‌شود که به وسیله آن می‌توانند ظاهر آراسته خود را حفظ کنند. پارچه مناسب مانتو در تیپ و استایل آن تاثیرگذار خواهد بود. در صورتی که انتخاب پارچه متناسب با مدل به خوبی توسط خیاط انجام نشده باشد، کیفیت کار خروجی چندان دلچسب نخواهد بود. طراحان مدل و خیاط‌های حرفه‌ای با ارائه مدل متناسب هر پارچه تضمین کننده کیفیت کار هستند.
انواع مانتوها که از دختران دبستانی تا بانوان سالخورده مخاطبان و کاربران آن به شمار می‌روند، باید متناسب طیف سنی و کاربرد آن‌ها دسته بندی و دوخته شوند. توجه به رنگ و طرح پارچه در انتخاب مانتوی مورد نظر می‌تواند کارایی آن را چندین برابر کند. همواره باید توجه کرد که مقبولیت و محبوبیت یک مانتو در گرو قیمت آن نیست، بلکه کیفیت برش، دوخت، توجه به رنگ پوست و استایل کاربر می‌تواند جلوه‌ای زیبا و دیدنی به این لباس ببخشد.نویسنده: جهان پارچه
ارسال کننده:
لغات کلیدی:  جهان پارچه,مانتو , انواع پارچه مناسب مانتو , پارچه نخی , پارچه ژاکارد , پارچه جین , پارچه کرپ , کرپ مازراتی , پارچه کتان , پارچه ریون , پارچه ساتن , پارچه ابریشم , پارچه پلی استر , پارچه میکرو
مقالات جدید


جهت تماس با ما و سفارش محصول و یا داشتن هرگونه سوالی در خصوص مطالب و محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید:

ارتباط با مدیریت فروش: 09131074397 _ 03132283846 (5 خط )

شهرک صنعتی جی

آدرس ایمیل: JahanParche@gmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهان پارچه می باشد..