بهترین پارچه مناسب لباس کودک

آیا به دنبال یک لباس راحت برای کودک خود هستید؟ چه چیزی باعث می شود یکلباس برای کودک راحت باشد؟ یکی از عواملی که موجب می شود پوشیدن یک لباس برای کودکخوشایند باشد جنس پارچه آن است جنس پارچه در انواع لباس به خصوص لباس کودک از اهمیتبالایی برخوردار است زیرا پوست کودک حساس است اگر لباسی که برای او انتخاب می کنیدکیفیت مناسبی نداشته باشد باعث آزار و بی قراری او می شود

چه پارچه ای برای لباس کودک مناسب است؟

این سوال همیشه ذهن والدین را هنگام خرید لباس کودک به خود مشغول می کند.اولین و مهم ترین نکته در هنگام انتخاب پارچه مناسب لباس کودک توجه به نرمی ولطافت پارچه است. پارچه مناسب لباس نوزادان باید ضد حساسیت و راحت باشد و برای سنینبالاتر در عین راحتی باید لطافت هم در نظر گرفته شود علاوه بر موارد ذکر شده قابلیتعبور جریان هوا، مقاومت در برابر شستشو مداوم و عدم فرسایش در هنگام حرکت و بازی نیزدر انتخاب بهترین پارچه مناسب لباس کودک اهمیت زیادی دارد.

پارچه پنبه ای

یکی از بهترین پارچه های مناسب لباس کودک پارچه پنبه ای است. پنبه در یکمحیط طبیعی و بدون مواد شیمیایی رشد کرده و آماده می شود. با توجه به این کهکودکان بیشتر از بزرگتر ها در معرض آسیب های پوستی مانند اگزما هستند باید در دوختلباسشان دقت نظر بیشتری شود. پارچه پنبه ای باعث تنفس پوست شده و حساسیت آن را نیزکاهش می دهد. کودکان نیاز دارند هر روز لباسشان تعویض شود پارچه ی پنبه ای بعد ازشستشو به سرعت خشک می شود و دوباره می توانید از آن استفاده کنید.

پارچه نخی

پارچه نخی پارچه ای سبک و دارای تار و پود زیاد بوده که یکی از بهترینپارچه ها برای لباس کودک می باشد. این پارچه برای لباس تابستانه کودک گزینه مناسبیاست زیرا هم از رطوبت و تعریق بدن جلوگیری می کند و هم پس از شستشو به سرعت خشک میشود اما پارچه نخی یک مشکل نیز دارد آن هم آبرفت زیادش است که توصیه می شود سایزلباس نخی که برای کودک خود خریداری می کند قدری بزرگتر باشد و یا اگر پارچه نخی خریدهاید قبل از دوخت لباس آن را آب بکشید. برای شستن لباس های نخی توصیه می شود از آبخنک و مایع یا پودر مخصوص لباس بچه استفاده کنید.

پارچه های متشکل از پلی استر و نخ

برخی از پارچه های لباس کودک متشکل از چند نوع الیاف هستند و این مورد میتواند دلایل مختلفی مانند جلوگیری از چروک پارچه و راحت اتو شدن آن، دوام بیشترپارچه یا لباس، سهولت در شستشو و مقرون به صرف بودن نسبت به پارچه های دیگر داشتهباشد. پلی استر جزء الیاف مصنوعی محسوب می شود. توجه داشته باشید این نوع پارچه هاممکن در پوست کودکان ایجاد حساسیت کنند.

دورس

دورس یک روش بافت پارچه از انواع نخ می باشد که زخیم تر بافته می شود.برای تولید این پارچه از ماشین های گردباف استفاده می شود. پشت پارچه  زخیم تر بوده و از جنس پنبه است اما روی آن باهر نخی قابل بافت می باشد. این پارچه در دسته پارچه های تریکویی است که جزء پارچههای مناسب فصول سرد می باشد. از پارچه دورس در سوییشرت، شلوار و گرم کن های ورزشیاستفاده می شود. از رایج ترین پارچه های دورس می‌توان به دورس پنبه لاکرا، دورسملانژ، دورس گلکسی و دورس سه نخ ملانژ لاکرا اشاره کرد که در البسه بچگانه پاییزیو زمستانی استفاده می شود. یکی از ویژگی های پارچه دورس کیفیت و دوام بالای آن میباشد که در گذشت زمان شکل و فرم اصلی خود را حفظ می کند.

نحوه ی شستشو پارچه دورس

لباس هایی را که از جنس دورس هستند در اولین شستشو از سایر لباس ها جداکرده تا به آن ها پرز ندهند و لباس های دیگر آسیب نبینند. اگر پارچه دورس از جنسپنبه باشد باید در زمان شستشو آبرفت آن در نظر گرفته شود و به دلیل وزن زیادآن  بعد از شستشو بهتر است آن را در یک جایصاف خشک کنید و از بند رخت استفاده نکنید. پارچه های دورسی که از جنس ویسکوز هستندکمتر چروک می شوند.

چیت

چیت یکی از پارچه های نخی است که تراکم متفاوتی دارد. برخی از انواع آنزخیم بوده و برخی دیگر نازک هستند که هر کدام کاربرد خاصی دارند. از جنس نازک آنبرای برخی لباس های کودک مانند قنداق، آروغ گیر، پوشک پارچه ای و ... استفاده میشود. در برخی موارد از پارچه جنس چیت برای آستر لباس کودکان و دوخت پتو های مخصوصآن ها استفاده می شود.

پارچه پشمی تدی

پارچه پشمی که با نام تدی نیز شناخته می شود از الیاف پلی استر بوده وگاهی اوقات در تولید آن از الیاف دیگری مانند ابریشم و کنف نیز استفاده می شود. ازاین پارچه به دلیل بافت گرمی که دارد به عنوان پتو استفاده شده و یکی از بهترین گزینهها برای پارچه مناسب لباس کودک می باشد. در تهیه پالتو و کت بچگانه از این پارچهاستفاده میشود. پارچه پشمی مقاوت زیادی در برابر لکه ها دارد و به راحتی شسته میشود و رنگ آن ثابت می ماند.


پارچه ملانژ

پارچه ملانژ از نخ و مواد تولید می شود که در تولید لباس های راحتی منزلاز آن ها استفاده می شود. این پارچه معمولا با رنگ طوسی و خطوط تیره و روشن دیده میشود. ممکن است پارچه ملانژ در استفاده طولانی مدت دون دون شود.

پارچه کشمیر

این پارچه معمولا دارای طرح چهارخانه بوده و یکی از بهترین پارچه هایلباس کودک برای مهمانی می باشد. این پارچه حالت کشسانی ندارد و باید کمی بزرگتر ازسایز کودک خریداری شود. همچنین برای استفاده طولانی مدت هم مناسب نیست زیرا ممکناست باعث ناراحتی و اذیت کودک شما شود.

ساتن و حریر

این جنس لباس بیشتر برای پیراهن مجلسی دخترانه استفاده می شود که از نظرظاهری زیبا است و رنگ های متنوعی دارد. استفاده از لباس حریر و ساتن بیشتر برایمهمانی است و برای روزمره انتخاب مناسبی نمی باشد زیرا این پارچه به مراقبت زیادینیاز داردپارچه بافتنی

پارچه بافتنی به دلیل نرمی و قابل تنفس بودن خود محبوبیت زیادی دارد زیرانوع بافت آن موجب می شود تا حرکات بدن و بازی کودک راحت تر باشد. از این پارچه برایدوخت سوییشرت، هودی های بچگانه و ... استفاده می شود.

پارچه ساتن

اگر به دنبال یک پارچه برای لباس مهمانی فرزندتان هستید که ظاهری شیکداشته، لطیف و بادوام باشد، پارچه ساتن می تواند انتخاب درستی باشد. ساتن دمای بدنبچه را حفظ کرده و چروک نمی شود.

پارچه حوله ای

این پارچه ها لطافت و سبکی زیادی دارند و برای دوخت لباس کودک مناسبهستند. برای تهیه پارچه حوله ای از مواد طبیعی مصرف می شود. از این پارچه برایلباس کودک در فصل زمستان و پاییز استفاده می شود.

پارچه مخمل

این جنس پارچه به دلیل لطافتی که دارد برای دوخت لباس گرم هم در خانه وهم بیرون از خانه استفاده می شود. پارچه مخمل ممکن است مانند پارچه های دیگر دارایمواد ترکیبی و مضر برای سلامت کودک شما باشد پس در زمان خرید از طبیعی بودن الیافآن مطمئن شوید.

کتان

پارچه کتان از نظر خصوصیات مانند پنبه است اما سطح صاف و درخشنده ترینسبت به پنبه داشته و زودتر تمیز می شود. این پارچه مانند پارچه پنبه ای آب را جذبمی کند اما زودتر خشک می شود به همین علت حوله جنس کتان بهتر از پنبه ای است.

بهترین پارچه برای لباس کودک

بهترین پارچه برای لباس کودک پارچه ای است که فرزند شما در آن احساس راحتیداشته باشد و به سهولت بتواند حرکت و بازی کند. همچنین قابلیت عبور جریان هوا،مقاومت در برابر شستشو مداوم و عدم فرسایش در هنگام حرکت و بازی نیز در انتخاببهترین پارچه مناسب لباس کودک اهمیت زیادی دارند.


جمع بندی

یکی از مواردی که در خرید لباس کودک باید مورد توجه قرار گیرد،  جنس پارچه و کیفیت آن است زیرا آنچه که برای یککودک لذت بخش و پر اهمیت است لباسی است که در آن راحت باشد و دچار حساسیت پوستینشود. والدین در هنگام خرید سعی می کنند لباس با کیفیت و راحتی را برای کودک خودخریداری کنند اما ممکن است پس از خرید لباس و گذشت زمان از آن راضی نباشند علت اینامر عدم شناخت کافی از جنس پارچه لباس ها و کاربرد آن ها در شرایط مختلف است که مادر این مقاله سعی کردیم بهترین پارچه مناسب لباس کودک را به شما معرفی کنیم تا باآگاهی بیشتری لباس او را انتخاب کنید


نویسنده: جهان پارچه
ارسال کننده:
لغات کلیدی:  جهان پارچه ، لباس کودک، بهترین پارچه مناسب لباس کودک، پارچه پنبه ای،پارچه نخی ، پارچه های متشکل از پلی استر و نخ ، دورس ،ساتن و حریر ،پارچه بافتنی ،پارچه حوله ای ، پارچه کشمیر،پارچه مخمل ، پارچه کتان
مقالات جدید


جهت تماس با ما و سفارش محصول و یا داشتن هرگونه سوالی در خصوص مطالب و محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید:

ارتباط با مدیریت فروش: 09131074397 _ 03132283846 (5 خط )

شهرک صنعتی جی

آدرس ایمیل: JahanParche@gmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهان پارچه می باشد..