چه نوع پارچه هایی آب می روند

آب رفتن پارچه بعد از شستشو اتفاقی است که همه یکبار تجربه کرده ایم.کوچک و تنگ شدن سایز لباس در اثر شستشو اتفاق جالبی نیست و ممکن است دیگر آن لباسبه درد ما نخورد. اما چه پارچه هایی آب می روند و اسم پارچه هایی که آبرفت دارندچیست؟

پارچه هایی که آب می روند کدامند؟

به تغییر اندازه پارچه لباس بعد از شستشو، آب رفتن پارچه گفته می شود که معمولا از قسمت عرض بیشتر از سمت طولی آن آب می رود.
لباس‌ها ساختار مختلفی دارند و هر کدام از فیبرهای مختص به خود (مصنوعی یا طبیعی) تشکیل شده‌اند. زمانی که این فیبرهای طبیعی یا مصنوعی به داخل ماشین لباسشویی می‌روند، با استفاده از آب سرد یا گرم و مواد شیمیایی مخصوص، شستشوی آنهاانجام می‌شود و فرایندهای شیمیایی مختلفی بر روی آنها اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر، این فرایندها و واکنش‌های شیمیایی موجب تغییر سایز کمی لباس‌ها می‌شوند (بهویژه لباس‌هایی با فیبر طبیعی) و به طور عامیانه به آنها "آب رفتگی" می‌گویند.در واقع، این واکنش‌های شیمیایی مسئول ترین عامل برای تغییر سایز پارچه‌ها هستند.

لباس ها از الیاف طبیعی، حیوانی و مصنوعی تولید می شوند. جنس و بافت لباس مهمترین عامل در میزان آبرفت پارچه است. پارچه نخی رایج ترین نوع پارچه ای است که آب می رود و به میزانی که الیاف نخی یک لباس بیشتر باشد، امکان آبرفت آن بیشتراست. اما اگر یک لباس با ترکیبی از الیاف نخی و نایلونی باشد، بعد از شستشو، آبرفت کمتری خواهد داشت. بنابراین پارچه هایی که آب می روند عبارتند از:
پارچه های نخی و پنبه ای

همانطور که گفتیم آب رفتن پارچه های نخی بسیار رایج است. برای جلوگیری ازآب رفتن لباس های نخی و پنبه ای بهتر است لباس را آب سرد، شامپو و نرم کننده،بصورت دستی بشویید و از خشک کردن لباس نخی در خشک کن لباسشویی خودداری کنید.

برای خشک کردن لباس های نخی و پنبه ای، آب اضافی لباس را با حوله بگیرید،سپس آنرا روی سطح صاف پهن کرده و اطراف آن جسم سنگین قرار دهید تا لباس جمع نشود.


پارچه های جین

لباس هایی از جنس جین از دیگر پارچه هایی هستند که آبرفت دارند و ممکن است بعد از شستشو اندازه آنها کمی تغییر کند. برای جلوگیری از آبرفت پارچه های جین، آنها را با آب ولرم و ماده شوینده ملایم بشویید و اجازه دهید بصورت طبیعی درهوای آزاد خشک شود.

پارچه هایی با الیاف مصنوعی مثل ریون

امکان آب رفتگی لباس در پارچه های مصنوعی از جنس ریون و پلی استر نیزوجود دارد. اگر جنس لباس شما ریون یا پلی استر است برای جلوگیری از آبرفتگی، آنرادرون لگنی از آب ولرم قرار دهید و کمی نرم کننده و شامپو به آب اضافه کنید. بعد از20 دقیقه لباس را خارج کرده و بدون اینکه لباس را بچلانید، اب اضافی آنرا بگیرید وروی سطح صاف پهن کنید تا خشک شود. می توانید لبه های لباس اجسام سنگین قرار دهیدتا مانع از چمع شدن لباس شود.


پارچه های پشمی

پارچه های پشمی با الیاف طبیعی نیز در اثر شستشو آب می روند و اندازهآنها کمی تغییر می کند. برای جلوگیری از آبرفت لباس های پشمی بعد از شستشو، آنهارا با مخلوطی از آب و سرکه شستشو دهید و در نهایت آبکشی نمایید.

نکاتی درباره شستشوی پارچه هایی که آب میروند

  • برای شستن پارچه هایی که آبرفت دارند، قبل از شستشو آنها را در آب خیس کنید.
  •  از شستشوی پارچه هایی که آب می روند با آب گرم خودداری کنید.
  • برای جلوگیری از آب رفتن پارچه ها، آنها را با دست بشویید.

نتیجه گیری

به طور کلی می‌توان گفت که تغییر اندازه پارچه لباس بعد از شستشو به عامیانه"آب رفتن" پارچه گفته می‌شود. این امر بیشتر در پارچه‌های نخی وپنبه‌ای رخ می‌دهد. برای جلوگیری از آب رفتن لباس‌های نخی و پنبه‌ای و پارچه های جین،می‌توانید از شستشوی دستی با آب سرد و محلول شوینده مناسب استفاده کنید و در خشککردن آنها از خشک کن لباسشویی اجتناب کنید .


نویسنده: جهان پارچه
ارسال کننده:
لغات کلیدی:  جهان پارچه ، چه نوع پارچه هایی آب می روند، آب رفتگی پارچه ،پارچه های نخی و پنبه ای ، پارچه های جین ، پارچه هایی با الیاف مصنوعی مثل ریون
مقالات جدید


جهت تماس با ما و سفارش محصول و یا داشتن هرگونه سوالی در خصوص مطالب و محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید:

ارتباط با مدیریت فروش: 09131074397 _ 03132283846 (5 خط )

شهرک صنعتی جی

آدرس ایمیل: JahanParche@gmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهان پارچه می باشد..