روش‌ های چاپ روی پارچه

این روزها بیش از پیش افراد به استفاده از رنگ‌های متنوع در البسه ولوازم خود روی آورد‌ه‌اند و به همین دلیل اگر نتوانید لباس یا وسیله‌ای با طرح یامدل مورد نظرتان پیدا کنید، احتمالا دست به کار می‌شوید تا آن را به وجود آورید.

یکی از راه‌هایی که می‌توان طرح مورد نظر را روی البسه یا لوازم پارچه‌ایبه وجود آورد، استفاده از روش‌ های چاپ روی پارچه است.

روش‌های چاپ روی پارچه:

o      چاپ مستقیم روی پارچه

یکی دیگر از روش‌ های چاپ روی پارچه همانطور که از نام آن پیداست،استفاده مستقیم از رنگ/رنگدانه روی سطح پارچه است. چاپگرهای مورد استفاده برای این روش بسیار گران هستند اما کیفیت فوق‌العاده روش چاپ مستقیم می‌‌تواند هزینه بالای چاپگرها را توجیه کند.

یکی از معایب این روش چاپ روی پارچه، سرعت پایین دستگاه‌های پرینتر آناست که علت پایین بودن سرعت پرینترهای آن را می‌توان به دقت بالای چاپ توسط این دستگاه‌ها ربط داد.


o       چاپ حرارتی روی پارچه

چاپ حرارتی روی پارچه، یکی از روش های چاپ روی پارچه است که بسیار محبوب بوده و برای کسب و کارهای کوچک نیز مناسب است. در این روش چاپ روی پارچه، طرح‌های مورد نظر روی کاغذهای مخصوصی که شفاف نیز هستند چاپ می‌شوند و توسط همین کاغذها وبا استفاده از انتقال حرارت، طرح مذکور روی پارچه چاپ می‌شود.

روش چاپ حرارتی امکان چاپ هر طرح با کیفیت بالا را روی پارچه فراهم می‌کند.پرینترهای این روش چاپی، از حرارت بالغ بر ۱۸۰ درجه سانتیگراد استفاده می‌کنند و می‌توانند طرح‌هایی بسیار پیچیده را روی پارچه به چاپبرسانند. نکته‌ای که در استفاده از این روش چاپ پارچه باید مد نظر داشته باشید آناست که اگر پارچه یا لباسی که قصد چاپ روی آن را دارید ضخیم باشد ممکن است طرح چاپیشما از رنگ پارچه تاثیر بگیرد.

چاپ حرارتی بهترین روش برای ایجاد سریع طرح رویپارچه است، اما باید در نظر داشته باشید که سرعت این امر ممکن است باعث جدا شدنطرح روی پارچه در کوتاه مدت شود

o      چاپ سابلیمیشن رویپارچه

معنی لغوی سابلیمیشن تصعید (تبدیل جامد به گاز) است. در این روش چاپ پارچه، جوهر استفاده شده در دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد از حالت جامد به حالت گاز تبدیل شده و بر رویپارچه می‌نشیند و طرح مورد نظر شما را چا پ می‌کند. البته روش چاپ سابلیمیشن تنهابرای چاپ روی پارچه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با این روش می‌توانید روی لیوان،بشقاب و نیز طرح چاپ کنید.

کاغذ مورد استفاده در این روش ارزان‌تر ازسایر روش‌ های چاپ روی پارچه هستند، اما جوهر این روش گران بوده و در نتیجه تفاوت فاحشی در هزینه چاپ روی پارچه در روش سابلیمیشن با دیگر روش‌ها وجود ندارد.

یکی از جذابیت‌های این روش چاپی، امکان استفاده از آن در کارهای تیراژ بالا و کارهای تکی است و محدودیتی برای تعداد چاپ وجود ندارد. در این روش نیز همانند روش حرارتی روی یک کاغذ طرح را چاپ می‌کنیم، پساز چاپ طرح روی کاغذ، کاغذ را روی پارچه قرار می‌دهیم و با گرما دادن به کاغذمربوطه جوهرها تصعید شده و روی پارچه می‌نشینند.


مزایای چاپ سابلیمیشن چیست؟

طرح چاپ شده قابل شست‌وشو است : کیفیت چاپدر روش چاپ تصعیدی بسیار بالا است. ازآنجایی‌که جوهر چاپ به بخشی از پارچه تبدیل می‌شودبا شست‌وشو تصویر ازروی آن پاک نمی‌شود.

سرعت چاپ در این روش بالاست: این روش چاپ نسبت به سایر روش‌ها سریع‌تر است و شما می‌توانید سرعت تولید محصول خود را افزایش دهید.

چاپ سابلیمیشن از کیفیت خوبی برخوردار است: در چاپ سابلیمیشن، به علت عدم گذار از حالت مایع، احتمال پخش رنگ کمتر است. طرح‌هایپیچیده‌تر را به‌راحتی می‌توانید بر سطح دلخواه خود چاپ کنید و به علت جنس جوهرمورداستفاده، طرح نهایی شفاف و زیباتر است.

طرح چاپ شده ماندگاری بالایی دارد : بااستفاده از این روش چاپ، طرح شما بعد از مدتی محو یا لایه‌لایه نمی‌شود. چرا که جوهر به جزئی از پارچه تبدیل شده است و صرفاً یک‌لایه بر روی پارچه نیست.

قیمت مناسب چاپ حتی در تیراژ پایین : قیمت چاپ با استفاده از این روش برای تعداد پایین بسیار کم‌تر از روش‌های دیگر است؛بنابراین زمانی که طرحی را می‌خواهید در دفعات کمتری چاپ کنید گزینه‌ی مناسبی است.ولی اگر تیراژ چاپ بالا برود هزینه‌ی آن به علت گران بودن قیمت جوهر چاپ تصعیدی،تفاوت زیادی با سایر روش‌ها نخواهد داشت و حتی شاید استفاده از آن مقرون‌به‌صرفه نباشد.

البته هنگام استفاده از این روش باید به ایننکته توجه کنید که در انتخاب جنس پارچه یا محصولی که می‌خواهید چاپ را بروی آن انجام دهید محدودیت دارید. چاپ تصعیدی به علت دمای بالا و فشار زیاد تنها بر روی اجسامی که ترکیب پلی‌استر یا پلیمر هستند امکان‌پذیر است.

چاپ قالبی روی پارچه

چاپ قالبی روی پارچه، روشی است که برای اجرای یک طرح روی پارچه اعم از تیشرت، هودی و .شابلون‌هایی به شکل طرح مورد نظر ساخته می‌شود و از این شابلون‌ها برای ایجاد طرح مذکوراستفاده می‌شود. شابلون‌های مورد استفاده در این روش چاپ پارچه می‌توانند از جنس‌های فلز، چوب، کاغذ یا پلاستیک باشند.

این روش چاپ پارچه بسیار آسان است و اجرایآن نیازی به توانایی خاصی ندارد، اما روش چاپ قالبی بسیار زمان‌بر بوده و بیشتربرای طرح‌های خاص و تکی مناسب است.


 چاپ اسپری روی پارچه

چاپ اسپری، یکی از روش‌های چاپ پارچه استکه همانطور که نام آن نشان می‌دهد با استفاده از اسپری صورت می‌گیرد. در این روش از چاپ روی پارچه، از اسپری رنگ به صورت کنترل شده و روی شابلون استفاده می‌شود تابتوان طرح مورد نظر را به مرحله اجرا رساند.

چاپ اسپری یکی از روش‌هایی است که بیشتر درلباس‌های آبرنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ باسمه

روش چاپ باسمه برای ایجاد طرح‌های اسلامی-ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چاپ روی پارچه به روش باسمه، نقش مورد نظر روی قالب‌هاییاز جنس چوبی یا مسی کنده‌کاری می‌شود و در بخش‌های مربوط به طرح از رنگ استفاده می‌شود،سپس برای ایجاد طرح مورد نظر روی پارچه، قالب‌ها به پارچه فشرده می‌شوند.

قالب‌های مورد استفاده در این روش چاپی چند بار مصرف هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توان چندین بار طرح مورد نظر را روی پارچه استفاده کرد.

 چاپ دیجیتالی

همانطور که از نام این روش چاپ روی پارچه می‌توان حدس زد، در این روش توسط یک دستگاه، طرح مورد نظر روی پارچه چاپ می‌شود. در این روش چاپ پارچه، طرح مذکور توسط کامپیوتر طراحی شده و به پرینتر داده می‌شود و پرینتربه طور مستقیم طرح را روی پارچه چاپ می‌کند. پس از چاپ تصویر مربوطه روی پارچه، بهآن در یک تونل حرارتی، گرما داده می‌شود تا طرح مورد نظر خشک و ثابت شود.

استفاده از این روش چاپی برای ایجاد طرح‌هایخاص و فانتزی بسیار مناسب است و چاپ دیجیتالی روی پارچه از سرعت بالایی نیزبرخوردار است و در مدت زمان کم می‌توان البسه زیادی با طرح مورد نظر به چاپ رساند.کیفیت چاپ پرینترهای DTG بسیار بالا است وحتی می‌توانید برای طرح‌های موجود سایه نیز ایجاد کنید و در چاپ هیچ رنگی در این روش محدودیتی نخواهید داشت. هزینه چاپ روی پارچه با استفاده از روش چاپ دیجیتالیجدا از خرید دستگاه پرینتر آن، نسبت به روش‌های دیگر پایین‌تر است که البته در این روش چاپ، در تیراژ بالا هزینه چاپ به صورت تصاعدی بالا می‌رود.

از معایب این روش چاپ روی پارچه می‌توان به احتمال از بین رفتن طرح چاپی در شست‌و‌شوهای مکرر البسه اشاره کرد و دیگر عیب آن،عدم امکان استفاده از این روش برای تمامی پارچه‌های موجود است. هم‌چنین باید درنظر داشته باشید استفاده از این روش در پارچه‌های تیره انتخاب مناسبی نخواهد بود.

چاپ سیلک اسکرین

چاپ اسکرین یکی از روش‌های چاپ روی پارچه است که از صفحه‌های تحت فشار برای چاپ رنگ بر روی پارچه استفاده می‌شود. در اینروش چاپی، برای هر رنگ از یک صفحه جداگانه استفاده می‌شود، این بدان معناست که اگرطرحی که قصد چاپ آن را روی تیشرت دارید از ۸ رنگ برخوردار است، برای چاپ آن طرح به روش اسکرین به ۸ صفحه نیاز خواهید داشت.

استفاده از این روش برای سفارش‌های درتعداد و تیراژ بالا مقرون به صرفه است و در زمانی که تعداد سفارشات زیاد است،استفاده از این روش هزینه چاپ روی پارچه را پایین می‌آورد. طرح‌های چاپ شده بااستفاده از روش چاپ اسکرین بسیار با دوام‌اند.

روش‌های چاپ پارچه ذکر شده هر یک نیاز بهشرایط و فضای خود را دارند و بسته به سرعت و سختی کار آن‌ها، نیازمند به کار گرفتن نیروی متخصص یا ساده خواهند بود. این روش‌ها می‌توانند روی انواع پارچه‌ها اعم ازتیشرت، هودی، شال و مورد استفاده قراربگیرند و لباس ساده شما را به یک لباس بسیار خاص و منحصر به فرد تبدیل کنند.

استفاده از چاپ روی پارچه می‌تواند ایده‌ی یک کسب و کار کوچک و خانگی نیز باشد، با استفاده از چاپ پارچه می‌توانید تیشرت‌های ساده خریداری و طرح‌دار کنید و آن‌ها را به قیمتی بالاتر به فروش برسانید.


چاپ خیس روی پارچه

چاپ خیس روی پارچه (چاپ مستقیم روی پارچه) یکی از روش ها و مدل های چاپ روی پارچه می باشد. در چاپ خیس روی پارچه طرح به طور مستقیم به وسیله جوهر های مخصوص با دستگاه جوهر افشان منتقل میشود. قبل از انجام چاپ، لباس با مواد شیمیایی خاصی برای انتقال بهتر طرح خیس میشود، به همین علت به آن چاپ خیس روی پارچه گفته میشود.در چاپ خیس روی پارچه طرح با کیفیت و جزییات بالا چاپ میشود و میتوان حتی از اینروش چاپ برای سطح های وسیع هم استفاده کرد.

بهترین مدل پارچه برای این چاپ خیس پارچه های نخ پنبه و یا پنبه می باشد.برای چاپ بهتر و انتقال بهتر طرح باید از پارچه های سبک و لطیف استفاده شود.


نویسنده: جهان پارچه
ارسال کننده:
لغات کلیدی:  جهان پارچه ، چاپ روی پارچه ، چاپ ،روش‌های چاپ روی پارچه ،چاپ مستقیم روی پارچه ،چاپ حرارتی روی پارچه ، چاپ اسپری روی پارچه ،چاپ سابلیمیشن روی پارچه ،مزایای چاپ سابلیمیشن چیست؟ ،چاپ باسمه ، چاپ دیجیتالی ، چاپ سیلک اسکرین ف چاپ خیس روی پارچه
مقالات جدید


جهت تماس با ما و سفارش محصول و یا داشتن هرگونه سوالی در خصوص مطالب و محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید:

ارتباط با مدیریت فروش: 09131074397 _ 03132283846 (5 خط )

شهرک صنعتی جی

آدرس ایمیل: JahanParche@gmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهان پارچه می باشد..